alt

XXVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski, Augustów, rz. Netta, 15-17 czerwca 2012

 

 

W dobrych humorach wracała z odbywających się w Augustowie Długodystansowych Mistrzostw Polski kilkuosobowa reprezentacja naszego klubu. Piętnaste miejsce w klasyfikacji medalowej (na 67 teamów!) i kilka miejsc premiowanych punktami rankingowymi to bardzo dobry wynik i świadectwo „mocnej i owocnej” pracy w klubie. Niewiele brakowało aby trener Krzysztof Bil miał o wiele więcej powodów do zadowolenia, lecz Mistrzostwa Polski to nie przelewki i na pełnię szczęścia przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zarówno zawodnicy którzy wystartowali w augustowskich regatach jak i ci którzy z różnych względów musieli pozostać w Opolu zapewniają jednak, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej. Mając na względzie ich młodzieńczy zapał, ambicje i doskonałe predyspozycje możemy być chyba spokojni, że słowa dotrzymają…

Tytuł najlepszego wśród najlepszych zyskał Robert Świerc – od soboty Długodystansowy Mistrz Polski chłopców (2000-2002) na dystansie 2000 metrów. W swojej kategorii wiekowej „bez większego wysiłku” pokonał on wszystkich dwudziestu pięciu konkurentów – prowadząc od początku do końca dystansu i zwyciężając z dużą przewagą nad kolejnym zawodnikiem (32 sekundy). Aż żal, że MP rozgrywane są w formule „z prawem jednego startu”, gdyż popularny „Robercik” prawdopodobnie mógłby pokusić się o kolejne sukcesy. Jego sportowe zacięcie i spore rezerwy „mocy” uwidoczniły się nawet po minięciu mety, gdy sędziowie przez mikrofon musieli stopować jego chęć płynięcia dalej!

Wielkie brawa należą się oczywiście całej naszej drużynie, która ponadto dwa razy otarła się o podium, a dwa razy plasowała się w połowie stawki. Swoją obecność zasygnalizował także nasz kanadyjkarski rodzynek - Kacper, który podobnie jak kilku innych zawodników OTK był młodszym rocznikiem w swojej kategorii, więc szanse że chłopaki o wyższe pozycje powalczą za rok są całkiem spore.

Wyniki uzyskane przez naszych zawodników:

K-1 2000m chłopców Robert Świerc 1 miejsce

K-2 5000m młodzików Chmielewski Sławomir, Patryk Świerc 5 miejsce

K-1 5000m młodzików Artur Chryniewicz 22 miejsce

K-1 10000m juniorów Adam Zakrzacki 20 miejsce

K-2 10000m juniorów młodszych Bil Michał, Piotr Markiewicz 4 miejsce

C1 5000m młodzików Kacper Kołbuc 9 miejsce

Swoją obecność w Mistrzostwach Polski zaznaczyły także pozostałe ośrodki Opolskich Kajaków: pierwszy w kategorii C1 3000m weteranów (+46) był Romuald Figielus z Ironady MKS Opole, a ósmy na dystansie K1 3000m weteranów (35-45) był Henryk Grala z UKS MOS Opole.

W dobre wrażenie jakie pozostawiają po sobie opolanie w Augustowie wpisał się również prezes Opolskiego Związku Kajakowego Wacław Birecki, pełniący w czasie Mistrzostw funkcję członka Jury Komisji Sędziowskiej.

Drużynowo Opolskie Towarzystwo Kajakowe, ex aequo z Ironadą MKS Opole, KTW Kalisz oraz UKS Zalew Jerzykowo uplasowało się na miejscach 15-18. Po raz kolejny podkreślenia wymaga wymiar tego wyniku, który jest osiągnięciem bardzo dobrym zważywszy na rozmiary stawki klubów (67!) i zawodników (617!) z jakimi przyszło nam się potykać oraz ilość klubów które znalazły się w klasyfikacji medalowej (jedynie 36). Bardzo trafnie i w jeszcze szerszym aspekcie wyniki OTK i całej reprezentacji Opolszczyzny podsumował w niedzielnej (17.06.2012) audycji Radia Opole "Cały nasz sport" wspomniany wcześniej prezes OZK Wacław Birecki. Tą kilkuminutową bardzo ciekawą rozmowę-relację przeprowadzoną przez redaktora Donata Przybylskiego można odsłuchać tutaj (zapowiedź 71:56-72:12, relacja 76:25-86:33 min.). Co ciekawe powyższe informacje przekazywane były niemal na gorąco, wprost z samochodu pokonującego nużącą 600 km trasę Augustów – Opole. Relację fotograficzną, składającą się z prawie 130 zdjęć z tego dalekiego wyjazdu można oglądać tutaj. Przy okazji zapraszamy do klikania Lubię To! naszej stronie - u dołu każdego artykułu (wymagana rejestracja na portalu) oraz udostępniania informacji o życiu naszego klubu znajomym na Facebooku - w końcu jest się czym chwalić. Dla zainteresowanych - pełne zestawienie oficjalnych wyników tych regat - dostępne tutaj.

Podsumowując – na pewno wart dostrzeżenia jest progresywny charakter Mistrzostw Polski, imprezy z roku na rok zyskującej na atrakcyjności i popularności. Augustowskie błonia z ciekawą infrastrukturą turystyczno-rozrywkową (w pobliżu pięknego rynku i słynnego „Albatrosa”) pozytywnie wpłynęły na widowiskowość kajakowo-kanadyjkarskich regat, która jeszcze wzrasta gdy obserwację prowadzi się z zadbanych nabrzeży. W tym kontekście śmiało i bez udawanej skromności można zaryzykować tezę, że Odra jest także gotowa na przyjęcie imprezy tego formatu, gdyż zagospodarowanie miejskiego odcinka naszej rzeki (również kanałów) od pewnego czasu po prostu urzeka i w niczym nie ustępuje innym nadbrzeżnym miastom Polski. Aby jednak tak śmiałe wizje miały szansę się zmaterializować potrzebny jest dalszy ogromny wysiłek wielu osób dotychczas zaangażowanych w działania środowiska kajakarskiego Opola, a także dobra wola oraz wsparcie finansowe i organizacyjne władz miasta. Miejmy nadzieję że nasze opolskie środowisko kajakarskie, od kilku lat nieustannie podnoszące poprzeczkę organizowanych imprez i szkolenia zawodników, znajdzie wystarczającą ilość sił i środków potrzebnych do tego aby imprezy krajowego formatu w niedalekiej przyszłości odbywały się także w Opolu.

 

(Augustów, 15-17 czerwca 2012)

Roman Kołbuc ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 

PARTNERZY:

STEGU - Kamień dekoracyjny i elewacyjny
PZU Życie SA
Odrzańskie Ratownictwo Specjalistyczne
Designed & powered by gk-webdesign