altMistrzostwa młodzików w Kajak-Polo

Kaniów, 23 września 2012

Kajak-Polo – to widowiskowa gra zespołowa błyskawicznie poprawiająca swoją lokatę wśród popularnych dyscyplin zespołowych uprawianych w Polsce. Niestety, na sportowej mapie naszego kraju, Opolszczyzna kojarzona jest raczej z niedostatkiem niż obfitością możliwości, więc i nowości w stylu Kajak-Polo (polskie początki - 1996/97!) do tej pory skutecznie omijały nasz region. Wpływ na to miały niewątpliwie znajome i nieustannie przewijające się czynniki, czyli: wysokie koszty, ograniczone środki, brak odpowiedniej bazy treningowej, trudności ze skompletowaniem drużyny w odpowiedniej kategorii wiekowej, etc, etc.

Jako pierwsza „zorganizowała” się ekipa naszych młodzików, która pod wodzą Krzysztofa Bila wzięła udział w silnie obsadzonych Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w KAJAK-POLO i w swoim debiucie zajęła wysokie piate miejsce !!!

Uwaga! To pierwsze zawody w tym pasjonującym sporcie drużynowym w których wzięli udział zawodnicy Opolskiego Towarzystwa Kajakowego i jednocześnie pierwsze w jakich uczestniczyli reprezentanci OPOLSZCZYZNY !!! Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że wśród dziewcząt swój debiut zaliczyły także młodziczki z UKS MOS Opole, co może świadczyć o narodzinach w Opolu solidnych podstaw do uprawiania tej dyscypliny.

Za nami więc pierwszy mecz, pierwsze zawody, pierwsi prawdziwi przeciwnicy i... pierwsze frycowe, bowiem już na wstępie przytrafiła nam się znaczna porażka w rozmiarach 7:0. Nasz pogromca to jeden z faworytów Mistrzostw - UKS 4 Katowice (A), który w tym dniu był poza naszym zasięgiem (nieznacznie przegrał dopiero w finale z gospodarzami Mistrzostw), szczególnie że dla Katowiczan był to kolejny występ w kolejnym z wielu turniejów, a dla nas zupełny debiut w meczu o stawkę (jedynie po niewielkiej dawce gierek wewnętrznych)!

Tuż po tym zimnym prysznicu, nastąpiło przebudzenie i skromna lecz zasłużona wygrana w spotkaniu z KS Górnik Czechowice-Dziedzice (2:0), a następnie jeszcze wyższe zwycięstwo z UKS Świerklaniec (4:1). Pozwoliło nam to na zajęcie drugiego miejsca w grupie eliminacyjnej i dobrej pozycji wyjściowej przed dalszymi rozgrywkami (system drabinkowy).

W naszym najważniejszym meczu przyszło nam mierzyć swe siły z MKS Czechowice-Dziedzice, a wygrany tego pojedynku zapewniał sobie minimum trzecie miejsce w turnieju oraz szansę dalszej gry o najwyższe cele. Spotkanie było bardzo zacięte, obfitujące w wywrotki, faule i dużą ilość akcji z jednej i drugiej strony. Wyrównany był też wynik, gdyż po początkowej stracie jednej bramki nasi zawodnicy w pięknym stylu doprowadzili do wyrównania i będąc na przysłowiowej fali z minuty na minutę zwiększali swój napór na przeciwnika. Gdy trzecie miejsce było już na wyciągniecie ręki, a do ewentualnej dogrywki rozstrzygającej spotkania remisowe brakowało około 1 minuty… sędzia podyktował rzut karny dla naszych przeciwników. Rzut taki zawodnik wykonuje z linii 1/3 boiska, celując do pustej bramki, no i niestety dla nas, tym razem zrobił to skutecznie. Po wznowieniu gry pozostała do końca minutka szybko zamieniła się w błyskawiczne upływające sekundy i było po meczu.

Dopiero po opadnięciu meczowych emocji przyszedł czas na docenienie bardzo dobrego 5 miejsca w doborowej makroregionalnej stawce i uczucie zasłużonego zadowolenia z sukcesu osiągniętego na pionierskim gruncie kajak-polo i to po tak krótkim etapie przygotowań. Brawo! Jedynym przykrym wspomnieniem tej udanej wyprawy w nieznane pozostanie więc chyba pobudka w środku sobotnio-niedzielnej nocy (3:30) i wyjazd z Opola na długo przed świtem (5:00), tak aby z samego rana (7:00) zameldować się w Kaniowie – brrr, nigdy wiecej :-)

W debiutanckim turnieju Kajak-Polo w Kaniowie udział wzięli: Artur Hryniewicz, Patryk Świerc, Robert Świerc, Sławomir Chmielewski, Krzysztof Bil (jr), Kacper Kołbuc.

Strzelcy bramek (7): Sławomir Chmielewski (4), Patryk Świerc (2), Krzysztof Bil (1).

8 miejsce UKS 4 Katowice B                                            6

Serdeczne dziękujemy pani Halince Błaszkiewicz  (UKS SET Kaniów) za doskonały i miły kontakt w sprawach organizacji, przebiegu oraz udostępniania wyników Mistrzostw.

A już za kilka dni spotykamy się na „Błękitnej Wstędze Odry” – obecność obowiązkowa!

(Kaniów, 23 września 2012)

Roman Kołbuc ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Mini słowniczek:

"Żółwik" - najprostsza forma ratowania się z wodnej opresji, polegająca na utrzymaniu się zawodnika na powierzchni (głowa ponad wodą), pomimo tkwienia w częściowo przewróconym kajaku. Dobrze „ustany” „żółwik” pozwala na szybki, samodzielny lub z pomocą partnera z drużyny, powrót do pozycji podstawowej.

„Eskimoska” - błyskawiczne pojawienie się kajakarza po drugiej stronie lustra wody, odwrotnej do tej, którą chwilę wcześniej „zdecydował” się ustalić (specjalnie lub przypadkowo). Określenie używane często w stosunku do manewru powrotnego - z pozycji do góry dnem, do pozycji dnem w dół, najczęściej jednak opisujące pełny obrót kajakarza wokół osi kajaka, bez jego opuszczania.